Neohodnoceno

Moa Moa Ethiopia Aricha 250g

Většina káv začína v espressu a končí v latéčku. Naše Ethiopia Ti ukáže kde ji to sluší nejvíce, a tím místem je filtr. Ať už použiješ aeropress, chemex či dripper všude Tě nadchne ovocnou chutí černého rybízu, sladkostí medu a v závěru  raw kakaem. Do kolen Tě dostane také v espressu a s mlékem si užiješ její sladkost ještě o něco víc.

 

319 Kč –6 % 299 Kč
Kategorie: Káva Moa Moa
Hmotnost: 0.25 kg
Moa Moa Ethiopia Aricha káva
Akce
319 Kč –6 %

Zpracovatelská stanice Aricha

Jakmile projdete městem Dilla, tak vás hrbolatá „dálnice“ A8, která se spíše jeví jako stezka pro horská kola na venkově, zavede do hor Aricha. Tam dále po kameninté cestě dojdete až k bráně promývací stanice Aricha. Slavná hora Naga Singage se tyčí nad stanicí a řeka Wogida vytváří nepřetržitý a klidný příval vody, který je přerušen pouze zpěvem žen Gedeo, které míchájí pergamen a kávové třešně. Pokud hledáte květinové a komplexní chutě Yirgacheffe, pak je tu Aricha. Nedávno oživená stanice shromažďuje kávové třešně z nejproslulejších kávových lesů Yirgacheffe. Promývací stanice poskytuje příjem okolním komunitám. A pražírny kávy zde najdou ty nejlepší kávové zrna z oblasti Yirgacheffe na trhu. Ale ne vždy tomu tak bylo.

Spící stanice se proměnila ve stanici Aricha, kávovou osu dění celé Yirgacheffe oblasti

Slovy současného manažera: „Opomíjená, opuštěná a zastaralá stanice, která roky nezpracovávala jedinou kávovou třešeň. Tráva pokrývala celý terén a budovy byly v rozkladu.“ Okolní drobní zemědělci museli své třešně doručit do jiné promývací stanice dále po silnici. Nebyla to zdaleka ideální situace, protože veškerá sklizeň se musela dopravovat na zádech místních, nebo v lepším případě za pomocí mezků. Jen několik měsíců před sklizní roku 2018 se komunity setkaly s novým potenciálním vlastníkem stanice. Faysel Yonis, zakladatel vývozce kávy Testi Coffee. Faysel sdílel své plány, aby se z Arichy stalo centrum kvalitní kávy v oblasti Yiracheffe a dostal od místních požehnání. Vize společnosti Faysel jde však nad rámec samotné kávy a
obchodu. Protože kromě oživení stanice začal Faysel spolupracovat s komunitou na vybudování elektrické sítě pro okolní vesnice. Společnost Testi Coffee rovněž koordinuje výstavbu školy a plánuje poskytnout rodinám přístup k čisté vodě.

Kávové komunita Aricha

Dnes je Aricha středobodem Yirgacheffe. Společnost Testi Coffee odhaduje, že do Arichy přijde prodat třešně tisíc drobných farmářů z různých komunit. V kopcích
obklopujících stanici najdete čtyři kávové komunity; Aricha, Gersi, Idido a Reko Onancho. Všechny čtyři komunity zaslaly mikro-loty na Etiopský pohár 2019 a zařadily se mezi nejlépe hodnocené kávy v aukci. Každá farmářská rodina obdržela část aukční prémie na zlepšení svého živobytí.

Aricha washing station Aricha-drying-bed Aricha forest